V předchozím článku jsme si vysvětlili, co že to vlastně autoimunitní protokol je. Jednoduše řečeno, AIP má za cíl snížit příznaky, které pocházejí z autoimunitních onemocnění. Jak? Z počátku se jedná o eliminační dietu, při které odstraníte potraviny, které by mohly způsobovat zánět nebo umocňovat příznaky autoimunitních onemocnění.
V první řadě je důležité, nebrat autoimunitní protokol, jako instantní řešení, které Vám za pár týdnů uleví od příznaků Vašeho onemocnění a vše tím končí. Naopak. Připravte se (hlavně psychicky) na dlouhodobou cestu. Já osobně doporučuji najíždět na protokol opravdu hodně pomalu. Nejprve je důležité začít se vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám. Tedy začít nakupovat základní potraviny. Jelikož AIP vychází z PALEO stravování, je nejprve vhodné začít se stravovat dle pravidel PALEO diety. Ta nepovoluje průmyslově zpracované potraviny, obiloviny a mléčné výrobky – a vlastně pokud budete mít „štěstí“ tak se v Udržovací fázi AIP zase k PALEO stravování vrátíte.
Každý, kdo se vydá na cestu léčby autoimunitním protokolem, by měl brát zřetel na nutriční hledisko, které je velice obtížné. Jelikož ze svého jídelníčku vyřazujete celé skupiny potravin a pokud to budete dělat neodborně, může se stát, že Vám budou chybět určité živiny a organismus bude strádat. Aby jídelníček byl plnohodnotný, neobejdete se s největší pravděpodobností také bez doplňků stravy. Je tedy dobré nechat si poradit od zkušených AIP koučů, u kterých získáte potřebné informace potřebné pro zvládnutí AIP.
Během eliminační fáze se doporučuje vyřadit následující potraviny:
- Obiloviny (pšenice, oves, rýže, kukuřice atd.)
- Luštěniny (čočka, černé fazole, cizrna, zelené fazole atd.)
- Ořechy, semena a koření na bázi semen (hořčice, kmín, sezam, pepř, nové koření atd.)
- Lilkovitá zelenina (rajčata, lilek, paprika a brambory)
- Vejce
- Mléčné výrobky
- Tabák
- Alkohol
- Káva
- Oleje (s výjimkou kokosového oleje, olivového oleje a avokádového oleje)
- Přísady do jídla
- Máslo a ghí
- Rafinované a zpracované cukry (včetně čokolády)
- Sója
- Léky (pokud je to možné, měli byste se také při eliminaci vyvarovat léků, případně je omezit na opravdu nutné)
Určitě si tedy pokládáte otázku a co tedy vlastně můžu jíst? Dieta klade především důraz na zařazení kvalitních potravin. Nestačí totiž jen vyloučit nevhodné potraviny. To je pouze polovičaté řešení. Tělu musíme dát kvalitní potraviny, které střevo pomůžou zahojit a dodají tělu potřebné vitamíny a minerály.
Prioritní je tedy konzumace čerstvých produktů. Základem Vašeho jídelníčku by tedy mělo být:
- velmi kvalitní maso
- ryby
- vývar z kostí
- mořské plody
- zelenina (kromě lilkovité)
- ovoce (menší množství)
- dále pak avokádo
- med
- octy
- čerstvé bylinky
- sladké brambory
- kokosové produkty
V České republice už dokonce existuje pár produktů vyrobených přímo pro AIP dietu.
A jak dlouho musíte tyto potraviny vynechat? Délka eliminační fáze AIP se může lišit v závislosti na tom, jak se cítíte. Obvykle lidé začnou pozorovat výsledky během prvních 3 týdnů. V průměru trvá eliminační fáze od 30 do 90 dnů.
Informace zde zveřejněné nepředstavují radu. Informace nemohou sloužit k diagnostickým, preventivním, léčebným, zdravotním nebo lékařským účelům. To, jak naložíte s informacemi na tomto webu, zcela záleží na Vašem osobním úsudku. Pokud máte zdravotní obtíže obraťte se na lékařskou pomoc. Neneseme zodpovědnost za případnou újmu, která vám vznikne v důsledku nesprávného naložení se sdělenými informacemi.