Powered by Smartsupp

Změna v pojetí autoimunitního protokolu!

Autoimunitní protokol vznikl v roce 2011 a od té doby neprošel žádnými zásadními změnami a aktualizacemi. Nyní v roce 2024 nastala zásadní změna. Od teď existuje dvojí pojetí autoimunitního protokolu.

  1. verze autoimunitního protokolu (AIP Core Elimination) = PLNÁ VERZE AIP
  2. verze autoimunitního protokolu (AIP Modified Elimination) = MODIFIKOVANÁ VERZE AIP

Aktualizace AIP v roce 2024 vzešla z konzultací v komunitě AIP, je posvěcená přímo autorkou Sarah Ballantyne PhD., vychází ze studií probíhajících na AIP a ze zkušeností koučů AIP. V dnešní době již existuje velká skupina odborníků s mnohaletými zkušenostmi v implementaci a přizpůsobení AIP. Většina se shoduje, že plná verze AIP, tedy autoimunitní protokol, tak jak ho známe doposud je velice omezující. Kouči často upravují eliminaci tak, aby vyhovoval potřebám klientů a pacientů. A rovněž uvádějí, že i nadále dosahují skvělých výsledků při použití upraveného nebo méně omezeného eliminačního protokolu.  Slibné výsledky studií využívající méně striktní eliminační fázi autoimunitního protokolu ukazují, že u některých pacientů a stavů lze dosáhnout pokroku jednodušším přístupem. 

A co to tedy znamená?

Původní autoimunitní protokol se nemění a bude nyní znám jako AIP Core Elimination = plná verze AIP

Nový protokol, méně přísná a dostupnější verze, bude znám jako AIP Modified Elimination = modifikovaná verze AIP. Tento nový protokol je zjednodušen pro snadnou implementaci a dostupnost.

Jaké jsou rozdíly mezi plnou a modifikovanou verzí autoimunitního protokolu?

V modifikované verzi AIP eliminace se nevylučuje (tedy můžete konzumovat nad rámec základní eliminační fáze v plné verzi AIP):

  • Rýže
  • Pseudoobiloviny (např. pohanka, quinoa)
  • Ghí (přepuštěné máslo)
  • Luštěniny (kromě sóji)
  • Semínka (včetně kávy a kakaa)

Stále je potřeba vynechat v jídelníčku:

  • Obiloviny a kukuřici (včetně špaldy, žita, ječmene apod.)
  • Mléčné výrobky, kromě ghí
  • Vajíčka
  • Lilkovitou zeleninu (i jako koření)
  • Sóju
  • Ořechy (včetně arašídů)
  • Zpracované potraviny
  • Sladidla (med, javorový/kokosový/datlový cukr či sirup jsou povoleny)
  • Alkohol

 S jakým protokolem tedy začít?

To záleží! S ohledem na nové poznatky, je modifikovaná verze autoimunitního protokolu ideálním výchozím bodem pro většinu lidí, protože je cenově dostupnější, přístupnější, jeho implementace zabere méně času a přesto odstraňuje nejpotenciálněji problematické potraviny. 

Ale stále existuje několik důvodů, proč by si člověk měl pro začátek vybrat plnou verzi AIP. Vždy doporučuji obrátit se na certifikované AIP kouče, který poradí přímo Vám na míru:

Na co si dát však pozor?

Nyní všechny recepty, jídelní plány a další zdroje, které si pro autoimunitní protokol vyhledáváte, jsou vytvořené pro plnou verzi AIP, ale platí také pro modifikovanou verzi AIP. Avšak do budoucna, jakmile se začnou objevovat recepty pro modifikovanou verzi, (pokud se rozhodnete dodržovat plnou verzi) musíte být opatrní a kontrolovat recepty, zda opravdu obsahují povolené/zakázané přísady. 

Pevně doufám, že tato velká aktualizace, zvýší počet lidí, kteří se odhodlají AIP vyzkoušet a kterým AIP pomůže.

 

 


Informace zde zveřejněné nepředstavují radu. Informace nemohou sloužit k diagnostickým, preventivním, léčebným, zdravotním nebo lékařským účelům. To, jak naložíte s informacemi na tomto webu, zcela záleží na Vašem osobním úsudku. Pokud máte zdravotní obtíže obraťte se na lékařskou pomoc. Neneseme zodpovědnost za případnou újmu, která vám vznikne v důsledku nesprávného naložení se sdělenými informacemi.